ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

2o 4/ΘΕΣΙΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΖΕΥΓΟΛΑΤΙΟΥ

Το σχολείο μας λειτούργησε ως 2ο 4/θέσιο Δημοτικό Σχολείο Ζευγολατιού το σχολικό έτος 2005-06. Ο αρχικός μαθητικός πληθυσμός δεν ήταν μεγάλος. Με την πάροδο των ετών, ο αριθμός αυτός μεγαλώνει. Όλο και περισσότεροι μαθητές εγγράφονται σε αυτό και παρακολουθούν καθ' όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς. Το μεγαλύτερο μέρος του μαθητικού πληθυσμού ανήκει στους Ρομά.

Βρίσκεται στα Βόρεια του Ζευγολατιού Κορινθίας, που αποτελεί την έδρα του Δήμου Βέλου- Βόχας. Στο Ζευγολατιό υπάρχει και το 1ο 12/θεσιο Δημοτικό σχολείο. Μοιραζόμαστε τον ίδιο προαύλιο χώρο με το 3ο 1/θέσιο Νηπιαγωγείο Ζευγολατιού.

Το Σχολείο στεγάζεται σε προκατασκευασμένες αίθουσες. Υπάρχουν τέσσερις αίθουσες διδασκαλίας, μια αποθήκη και ένα γραφείο για το διδακτικό προσωπικό.

Διεύθυνση: Κυρά Βρύση

Δήμος Βέλου- Βόχας