Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ

ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ

ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ, 2015-16

Στις 12 Οκτωβρίου 2015, ημέρα Δευτέρα, πραγματοποιήθηκε η πρώτη προγραμματισμένη συγκέντρωση των Γονέων και των Κηδεμόνων των μαθητών, στο χώρο του Σχολείου. Σκοπός της συγκέντρωσης αυτής ήταν η ενημέρωση τους για τη νέα σχολική χρονιά, η προσπάθεια να κατανοήσουν την ανάγκη της τακτικής φοίτησης των παιδιών τους στο σχολείο και να τους δοθούν οδηγίες για το πώς μπορούν να βοηθήσουν προς αυτή την κατεύθυνση και η οριοθέτηση των σχέσεων και της συνεργασίας τους με το Σχολείο.

Η παρουσία των γονέων κρίνεται όχι ικανοποιητική, αλλά αυτό δεν αποτελεί αποτρεπτικό παράγοντα στις προσπάθειες του διδακτικού προσωπικού, για περαιτέρω συνεργασία. Άλλωστε, είναι γνωστό σε όλους, όσους εργάζονται στο συγκεκριμένο Σχολείο, πως αυτή η προσπάθεια απαιτεί χρόνο και κόπο και οφείλει να είναι συνεπής και συνεχής, ώστε να ευοδώσει κάποια στιγμή.