ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΤΟΥ ?ΟΧΙ?

Σχολικό έτος: 2015-16

Όλοι οι Έλληνες, σε κάθε γωνιά της χώρας, γιορτάσαμε την εθνική επέτειο του "ΟΧΙ"! Μια επέτειο με ιδιαίτερη σημασία που "συμπυκνώνει στο σύνολό της τη στάση εθνικής ανάτασης, αγωνιστικότητας και αξιοπρέπειας, με την οποία αντιμετώπισε ο ελληνικός λαός την επίθεση του γερμανικού ναζισμού και την τριπλή κατοχή της χώρας", ανέφερε, στο μήνυμά του, ο σημερινός υπουργός Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Με την επισημότητα, που αρμόζει στην ημέρα, πραγματοποιήθηκε και φέτος ο εορτασμός της Εθνικής Επετείου της 28ης Οκτωβρίου στο Σχολείο μας. Την Τρίτη, 27 Οκτωβρίου 2015, πραγματοποιήθηκε, στο χώρο του Σχολείου, η γιορτή της Σημαίας. Σε αυτή, οι μαθητές των Γ΄, Δ΄, Ε΄ και Στ΄τάξεων του Σχολείου απήγγειλαν σχετικά ποιήματα. Όλοι οι μαθητές τραγούδησαν τα γνωστά διαχρονικά τραγούδια της αείμνηστης Σοφίας Βέμπο, που είχαν εμψυχώσει τους αγωνιστές μας, μα και το λαό ολόκληρο, στις δύσκολες μέρες του '40 και παρακολούθησαν σχετικά ντοκιμαντέρ.

Στο χώρο της γιορτής φιλοξενήθηκαν και οι μαθητές του 3ου Νηπιαγωγείου Ζευγολατιού, συνοδευόμενοι από την νηπιαγωγό τους.

Την επόμενη ημέρα, Τετάρτη 28 Οκτωβρίου 2015, μεγάλο μέρος των μαθητών του Σχολείου με τη συνοδεία όλων των εκπαιδευτικών, συμμετείχε στις επίσημες εκδηλώσεις που πραγματοποιήθηκαν στην έδρα του Δήμου Βέλου Βόχας, στο Ζευγολατιό, οι οποίες συμπεριελάμβαναν δοξολογία στον Ιερό Ναό της Κοιμήσεως της Θεοτόκου, πανηγυρικό της ημέρας, επιμνημόσυνο δέηση στο Ηρώον των Πεσόντων, στην πλατεία του χωριού, όπως και κατάθεση στεφάνων και μαθητική παρέλαση, προ των επισήμων.

Η παρουσία του Σχολείου μας απέσπασε τις καλύτερες κριτικές των παρευρισκομένων.